90 let slavíme od založení hotelu.

Letošní ročník bude ve jménu oslav 90. Výročí slavnostního otevření Hotelu Zlín.

 

Z historie:

17 měsíců trvala výstavba jedné z největších dominant, které po mnoho let nikdo neřekl jinak než hotel Moskva. Se stavbou vlastního hotelu se začalo v červenci 1931 a Tomáš Baťa si tuto vizi přivezl z amerických měst, kde na něj silně zapůsobily mrakodrapy. A další důvod? Do Zlína přijíždělo stále více hostů a bylo nutno je ubytovat. Projekt byl na 700 osob a další prostory měly sloužit ke společenskému životu hostů a široké veřejnosti.

Ve hře byli dva architekti – Karfík a Gahura. Tomáš Baťa jednoznačně rozhodl a realizoval se Karfíkův návrh, který kromě pokojů se sociálním zařízením řešil i společenské vyžití, sály, restaurace. 17. 12. 1932 došlo ke slavnostnímu otevření dvou restaurací – francouzské a lidové v přízemí hotelu. O pár dnů později 30. 12. Se na hotelu poprvé rozsvítil nápis s názvem hotelu Společenský dům. Na přelomu roku 1932 a 1933 bylo dokončeno prvních čtyřicet pokojů.

V lednu pak byla dokončena kavárna s velkým tanečním parketem a ve třetí etáži rozsáhlá herna s kavárenským zařízením, vybavená deseti kulečníky a osmi stoly pro stolní tenis.

Hotel se záhy po kompletní dostavbě stal chloubou a prestiží města. Mezi návštěvníky byly R.A. Dvorský, Vlasta Burian, orchestry Karla Vlacha, Bobka Bryena, Jaroslava Malina, R.A. Dvorského či Gustava Broma. Hotel navštívili také Voskovec a Werich, Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Vojta, Nataša Gollová, Adina Mandlová, Lída Baarová a mnoho dalších.